Dijaška organizacija Slovenije (DOS) je najvišje predstavniško telo dijakov v Sloveniji. Ustanovljena je bila oktobra 1993 po razpadu Zveze dijakov Slovenije (ZDS), ko je Študentska organizacija Univerze v Ljubljani (ŠOU) odprla projekt, imenovan Dijaška sekcija Slovenije (DSS). DSS se je leta 2003 preimenoval v Dijaško organizacijo Slovenije in prešel pod okrilje Študentske organizacije Slovenije.
V preteklih letih je DOS igral ključno vlogo pri izboljšanju dijaškega življenja in izobraževalnega sistema.
DOS se aktivno vključuje v dijaško politiko in deluje kot platforma za izmenjavo idej in mnenj med dijaki ter za dialog z odločevalci v izobraževalnem sektorju. Organizacija se zavzema za pravično in kakovostno izobraževanje, enakopravnost ter socialno vključenost dijakov.
V preteklosti so dijaki pogosto izražali svoje nezadovoljstvo in zahteve po spremembah skozi dijaške proteste. Ti so se večinoma osredotočali na izboljšanje pogojev v šolah, vključno z infrastrukturo, programi in pravicami dijakov. DOS je bil pomemben organizator in glasnik teh protestov. Vredno je omeniti odmevne Demonstracije proti vladnemu zakonu o malem delu, ki so potekale 19. maja 2010 v Ljubljani. Protestov se je po zaslugi DOS in ŠOS udeležilo okoli 15.000 študentov in dijakov iz cele Slovenije.
V zgodovini DOS so se zgodile tudi pomembne prelomnice, ki so prispevale k izboljšanju dijaškega položaja. Med najpomembnejšimi dosežki DOS so uspešna prizadevanja za uvedbo subvencioniranega dijaškega prevoza, zagotavljanje boljših šolskih obrokov, izboljšanje pogojev bivanja v dijaških domovih ter povečanje vključevanja dijakov v odločevalske procese.
DOS je vse od svoje ustanovitve zastopal interese dijakov in se zavzemal za njihove pravice. S svojim aktivnim delovanjem je postal pomemben akter v izobraževalnem sistemu ter pomagal oblikovati politike, ki vplivajo na dijaško populacijo. S trdim delom in skupnimi napori skupaj ohranjamo tradicijo dijaškega organiziranja že okroglih 30 let!
Dijaška organizacija Slovenije
Dunajska 51
1000 Ljubljana
Telefon: 01 280 68 01
Mail: [email protected]